Haberler
Yazıcı Köy Evi Maşukiye Tarihi 12.5.2015 Yazıcı Köy Evi

Maşukiye TanıtımMaşukiye, Kocaeli kentine bağlı.. Eski Yunanlılar ve Romalılar'ın Bitinya dedikleri Kocaeli bölgesinin tarihinin M.Ö. 12. yy'a dek uzandığı biliniyor.

Frikler ve daha sonra Misyalılar'ın yerleştiği Kocaeli, bulunduğu bölge yüzünden sürekli büyük devletlerin işgaline uğrar. Romalılar'ın egemenliği sırasında bölgede büyük bir deprem olur. Kral Justinyen döneminde olan bu deprem ve daha sonra veba salgını sonrasında güç kaybeden kent, Selçuklular'ın eline geçer. Daha sonra sırasıyla Bizans ve Osmanlı egemenliğine girer. Kent, bugünkü adını 1923 yılında almıştır.

1860' larda Rus ihtilalini engellemek için Osmanlı Sarayı ile ilişkiler kurmak amacıyla Maşukiye'ye Çerkez Abaza asıllı bir gurup gelmiştir. Çerkezlerin arasında gelen Murat Bey, 1862-1863 tarihinde Maşukiye'nin kurucusu olarak bilinmektedir.

93 Harbi sırasında Batum'dan Sapanca üzerinden kendilerine Mahde (Mohti) adı verilen gurubun geldiği izlenmiştir.Bu ilk kuruluş yıllarında Maşukiye 105 hane olarak bilinmektedir. Daha sonra 1950'de Romanya'dan bir gurup muhadil mahacirin geldiği ancak büyük bölümünün Maşukiye'de kalmayıp Bursa ve çevre illere gittikleri bilinmektedir.

Maşukiye 7 HAZİRAN 1987 tarihinde belediye statüsüne geçmiç, şu anda 2900 haleli. çınarlı ve soğuksu olmak üzere iki hane bulunmaktarı.

Bu site içinde yeralan bütün görsel ve metinsel dokümanlar Yazıcı Köyevi'ne aittir. Her hakkı saklıdır 2011 © Gizlilik | Kullanım Şartları | Site Haritası Web Tasarım Marjin.Net